Как да рециклираме успешно недобра козметика
На всички се е случвало да се “заринем” вкъщи с какви ли не евтини и скъпи кремове, шампоани, балсами, продукти за дома и какво ли още не, в резултат на подаръци, импулсивни покупки и т.н.
След като няколко пъти подред изхвърлях, когато ме обхванеше манията да разчиствам дома и живота си, в един момент реших, че всяко нещо може да намери своето алтернативно приложение. Потърсих, разбира се, и в интернет и ето резултата. Някои от идеите са лично мои, други ги заимствах от мрежата. Поне видях, че не съм единствената, която си задава разни необичайни въпроси.
Та какво да правим с козметика, за които сме установили, че съдържа парафини, силикони, нежелани вещества? Или “ухае” ужасно за нашия вкус, не върши каквото трябва да върши, или дори вече сме се обринали или ни е докарала сърбеж, зачервяване и други нежелани реакции? Или просто е подарък от свекървата? 🙂
Моят съвет е доколкото е възможно да ги използваме, защото така или иначе струват пари и защото дори и недобри като съставки, все пак биха могли да бъдат полезни. А има продукти с толкова ужасни съставки, че само изхвърляйки ги, ще замърсим достатъчно … по-добре да ги вкараме в употреба по възможно най-безвредния за нас начин.
Бебешко олио Johnson (както и всички подобни бебешки олиа): Това определено е “любимият” ми продукт, което съм повтаряла нееднократно. Посвещавам му безспорно първото място, още повече, че намира най-много приложения (далеч от употребата му върху бебетата). Даже се притеснявам, че ако свърши, трябва да ида да си закупя нова опаковка на това чудо на бебешката индустрия, толкова е полезно вкъщи. С него премахвам остатъци от кола маска, вратите вкъщи и на вилата вече не скърцат, дървените мебели са отлично лъснати. Металните джанти на колата ми са в отлично състояние, също лъснати с този вълшебен продукт, отблъскват калта и мръсната вода.
Четох в интернет за една мацка, която е смазала ципове на дънки и якета с него. ТУК съм постнала и как да предотвратим образуването на котлен камък в кухнята и банята и как да лъснем хромирани повърхности като мивки и т.н. Отлично е за импрегниране на градинска мебел и външни дървени пейки, както и за смазване на веригата на велосипед.
На какво дължи “вълшебното” си действие: има като основна съставка течен парафин.
Законно ли е да се използва в бебешки продукти? Разбира се!
Законовата вратичка е следната: течният парафин се смята за канцерогенен поради това, че е замърсен (с други химикали), но ако производителят твърди, че неговият течен парафин е чист, то може да го влага в козметиката. Прави го, защото е евтин, остава стабилен, не гранясва като естествените масла. В продуктите ролята му е основно като кондиционер и емолиент.
Тъй като е логично, че няма как да добави влага в кожата, единственото хидратиращо свойство, което би могъл да има, е да ограничи изпаряването на нашата собствена вода от повърхността на кожата ни. Парафинът “хидратира”, образувайки бариера между епидермиса и въздуха.
Тази бариера обаче е неестествена, съставена е от молекули, различни от тези на хидролипидния слой на кожата (сместа от мазнини и вода върху епидермиса, което представлява натуралната хидратация).
Ето ги съставките INCI на популярното бебешко олио на Johnson: paraffinum liquidum (течен парафин като основна съставка), isopropyl palmitate (втори емолиент за желаната гъстота), parfum PPT1397 (синтетичен парфюм).
Балсами за коса: антистатичното им действие ги прави особено полезни при почистване на прах вкъщи, при нанесено малко количество на сух парцал. Спомагат и за по-трудното полепвне на нов прах върху така почистените повърхности.
Душгелове, пяна за вана: те са отличен течен сапун, който наливам в празен диспенсер от течен сапун с дозаторче. Даже когато вкъщи свърши течния сапун, нарочно купувам душгел, обикновено в голяма разфасовка на промоция, защото обикновено закупени в голяма разфасовка са в пъти по-евтини като цена от подобната течност, която се продава с надпис “течен сапун”. Разлика при използване просто няма (освен в цената!). Освен това мие страхотно мивката в банята, изпира чудесно бикини, сутиени, дамски чорапогащи (при пране на ръка).
Кремове за тяло: ако към тях се добави малко сода бикарбонат, едра сол или кафява захар, могат да бъдат чудесен пилинг за тяло. Внимавайте, ако използвате такива със силикони, солта разпада сгъстителите, получава се неприятна смес. Напоени в памучен тампон почистват и лъсват чанти, обувки и кожени якета, особено продуктите със силикон са добри за това. Стават и за маска преди шампоана, за много суха коса и за лесно разресване, смесете с малко бадемово олио или зехтин, разнесете върху косата, постойте и измийте с шампоан.
Кремове, спрейове и кристали за коса: (пълни със силикони): много са функционални за почистване на таблото на колата, ако е пластмасово. Съветвам ви все пак първо да опитате на малък участък, понякога тези продукти са толкова ужасни, че дори за таблото на колата не стават, може да остане петно.
Кремове за ръце: незаменими за почистване и лъсване на чантите, коланите и обувките.
Кремове за лице: мога да се използват като пилинг за лице и деколте, като добавим напр. малко натурално царевично нишесте, малко кафява захар и т.н., така или иначе ще ги изплакнем, но поне са послужили за нещо.
Дезодоранти: не е най-добрият начин, но за временно решение за вмирисани маратонки става. Понякога пръскам директно в тоалетната чиния.
Почистващо мляко, дегримьори: за почистване на кожени чанти, обувки, пластмасовите подвързии на учебници и тетрадки.
Блясък за устни, вазелин за устни: не можах да намеря по-полезно приложение за момента освен за пантите на портата на вилата.
Лакочистители: последният, който закупих, освен че е силно парфюмиран, изобщо не чисти лака от ноктите. Така си и остана ¾ от шишенцето да събира прах на тоалетката. С доста усилия измих, тоест почистих с него едно шишенце от лак, който свърши и четчицата му, която беше много запазена и след това изплакнах обилно с вода. След като се уверих, че е абсолютно чисто, това шишенце използвам така: сипах в него от хубавото и качествено бадемово олио и с лаковата четчица от време на време мажа и така подхранвам ноктите и омекотявам кожичките. През останалото време държа в хладилник.
Почистващи кърпички, влажни кърпички, бебешки кърпички: за момента не намирам друго приложение освен за бърсане на прах и почистване на петна от мебелите и колата. Принципно почистват добре фаянсови умивалници и дори ръба на тоалетната чиния без да имате нужда от вода. Почистват също и замъглени стъкла на диоптрични и слънчеви очила, изпробвано е лично.
Шампоани: перат добре дамски чорапогащници, бельо, дори вълна. Малко количество, разтворено във вода мие добре пода, а също и детски играчки, като лопатки, кофички, камиончета за навън и т.н… Шампоаните за мазна коса мият чудесно колата, тоалетната и мазни повърхности както и четките за грим. Личен опит: мия успешно коритцето от котешка тоалетна, мивката и тоалетната чиния.
Лакове: ами всъщност тази идея ми я даде майсторът, който направи ремонта вкъщи, подарих му един, за да си белязва дръжките на инструментите. С други лакове си доукрасих по-семли играчки за елхата, като им сложих разни точици, стана хубаво.
Това е от мен, ако желаете, цитирайте ме, но си запазвам правата като автор 🙂
Поздрави.